Med – prepoznavanje, korist, sastav

Med savršeni proizvod prirode. Proizvode ga pčele u vidu gustog, slatkog soka koji nastaje sakupljanjem nektra, apsorbciom u organizmu pčela i izlučivanjem. Med u sebi jedini skoro sve sastojke koje možemo pronaći u organizmu, koji su potrebni za funkciju organizma. Glavni sastojak meda su ugljeni hidrati, pored njih pronalazimo enzime, minerale, bjelančevine i vitamine. Med se dobija vrcanjem, muljanjem ili topljenjem. Preporučuje se čuvanje u hladnim, provjetrenim prostorijama i izbjegavanje metalnog posuđa i pribora, najbolje je drveni ili plastični, porculanski pribor. Vrste meda su: amorfni, bagremov, dračin, faceljin, kaduljin, kestenov, lipov, lavandin, maslačkov, matični, metvičin, malinov, ružamarinov, suncokretov, vrbov, vrjestov…

Koristi od meda: preporučuje se i mladima i odraslima ujutro i uvečer po jednu kašiku meda za sveobuhvatno zdravlje organizma. Med je koristan za stolicu, liječenju rana, arterije, tjelesni razvoj, želudac, nervoza, malokrvnost, pročišćava krv, kosti, bolovi…

Prepoznavanje meda: u posudu staviti 2 velike (supene) kašike meda i 6 velikih (supenih) kašika špiritusa i grijati na vrućoj vodi uz mješanje, ako je med pravi sve će se rastopiti i sjediniti,  ako nije pravi na dnu posude će se pojaviti bijeli talog.

Matična mliječ: nastaje lučenjem žlijezda mladih pčela, radilica koje hrane ličinke iz kojih će narasti matice, one sa njim hrane maticu kada polaže jaja u saće. Matični mliječ se prozivodi 4 – 6 dana,  završava 12 – 15 dana. Mlada pčela, stara četiri dana jede polen, prerađuje ih u mliječ koji izlučuje u ćelije saća. Sastoji se od vode, bjelančevina, ugljenih hidrata, mineralnih materija, vitamina, fermenata, masnih kiselina, biljnih hormona, kobalita, pantotenskih i detaoksidecenskih kiselina. Čuva se na hladnom mjestu, a najbolje ga je koristiti 1 gram sa 50 grama meda pod jezik.

Sastav meda:

Vitamin B1 jača nervni sistem, regulaciju ugljenih hidrata, izbacuje mokraćnu kiselinu

Vitamin B2 (riboflavin) sprečava elergične bolesti, regulaciju ugljenih hidrata

Vitamin B3 pomaže cirkulacij krvi, vrši regulaciju ugljenih hidrata, oksidacione procese u organizmu, funkcija kože

Vitamin B6 (piridoksin – adermin) kožna oboljenja, centralni nervni sistem, mišićna slabost, oduzetost, trzanje

Vitamin BC (folna kiselina) održava eritrocite (crvena krvna zrnca), liječi anemiju i  balans hemoglobina u krvi

Vitamin K (antihemorgični) zaustavlja krvarenja, koagulaciju krvi, jačnje kosti, mišića, zubi, krvni sudove, kapilare, stvara krv, jača rast

Vitamin C (askorbinska kiselina) otpornost organizma prema bolestima, rad tkiva, stvara krv

Karoten (provitamin A) utiče na rast, oči, koža, organizam

Vitamin E (tokoferol) vrši regulaciju epitelnih ćelija, neplodnost

Komentari