Kesten pitomi
Kesten pitomi (lat. castanea sativa) u narodu još poznat kao kesten, kostanj, marun, gorski kesten… Strani nazivi engleski – sweet chestnut, francuski – chataigner, njemački – edel – kastanie, echte kastanie, ess – kastanie, slovenski – kostanj, talijanski – castagno comune…
Kesten pitomi se sastoji od dijetalnih vlakana, masti, proteina, škroba, ugljenih hidrata, kalija, vitamina E,C, A, sumpora, fosfora, magnezija, kalcija, bakra, mangana, hlora, željeza. Koristi se kora, rese, plod, list, bere se u septembru. Kesten pitomi kao lijek ima široku primjenu, namirnica je visoko kaloričnih vrijednosti. U cijelosti jača i obnavlja organizam, preporučuje se osobama koje su slabe po prirodi, djeci u razvoju, osobama koje se bave sportom. Teško je probavljiv pa se ne preporučuje u velikim količinama. Listovi kestena pomažu kod raznih oblika kašlja kao što je hripavac i za iskašljavanje katara dok se čaj od listova preporučuje za grgljanje kod raznih problema sa grlom. Narodna medicina kesten pitomi koristi kao pomoć u liječenju krvarenja, vanjskih ozljeda. Kuhani kesten pročišćava krv, sa obzirom da ne sadrži ni fruktozu ni glukozu izvrsna je poslastica i preporučuje se dijabetičarima, vegetarijancima. Med od kestena obnavlja unutrašnje organe posebno jetru, crijeva i želudac. Kesten pitomi je poznat adstrigens, antibakterik, antidjaroik, laksativ, roborans…
Avokado
Avokado (lat. persea gratissima, persea americana) u narodu još poznata kao aligatorska kruška… Strani nazivi engleski – alligator pear, francuski – avocatier, avocado, njemački – avocado, slovenski – avokado, talijanski – avocado…
Avokado se sastoji od eteričnih ulja, proteina, oleinske kiseline, nezasićene masne kiseline, tanin, fosfor, kalij, natrij, kalcij, vitamini B, E, željezo. Koristi se plod, kora, list i cvijet koji se beru čitave godine. Avokado kao lijek koristi se kao pomoć u liječenju muške potencije, stresa. Ekstrakt koji se dobija iz listova, kore i sjemenki pomaže kod raznih upalnih stanja, infekcija, iritacije, osipa, takođe sprječava pojavu bora i starenja. U narodnoj medicini ulje avokada se koristi u liječenju gihta, dizenterije, dijareje kao i kod povišenog holesterola. Ima široku primjenu u estetici kao ulje koje se koristi za suhu i pjegavu kožu, za jačanje korijena kose. Avokado se preporučuje konzumirati kao prevenciju težih oboljenja kao što su karcinomi. Poznat je adstrigent, afrodizijak, antibiotik, antioksidans, antitusik, diuretik…
Datulja
Datulja (lat. phoenix dactylifera) u narodu još poznata kao datula, hurma, urma… Strani nazivi engleski – date palm, francuski – dattier , njemački – echte dattelpalme, slovenski – datelj, talijanski – la palma da datteri…
Datulja se sastoji od natrija, tanin, željeza, fosfora, kalija, kalcija, vitamina A, B, C, E, magnezija. Koristi se korijen, plod, sjeme i list koji se beru čitave godine. Datulja kao lijek ima široku primjenu, važi za najzdravije voće na svijetu, ima izuzetno visoko vrijedne sastojke, izvor je ljekovitosti i energije. Sok datulje pomaže kod upalnih procesa na tijelu i u unutrašnjosti organizma takođe je dobar purgativ. Suhi plodovi koji se u našim područjima najčešće i koriste su jak afrodizijak, pospješuju mlijeko kod dojilja i pospješuju izlučivanje mokraće. U narodnoj medicini datulja zbog velike količine tanina koji sadrži pomaže kod tegoba sa probavnim sustavom kao i kod upala grla, prehlade, groznice. Prašak iz sjemena pomaže kod kožnih tegoba dok korijen pomaže u liječenju zubobolje. Datulja je sama po sebi delicija koja ima široku primjenu u kulinarstvu osim toga koristi se i u kozmetičke svrhe, proizvode se ulja, sapuni. Poznat je adstrigent, afrodizijak, antiseptik, detoksikant, diuretik, estrogenik, kontraceptiv, laksativ, purgativ, stomahik…
Acerola
Acerola (lat. malpighia emarginata) u narodu još poznat kao američka višnja, barbadoska trešnja, karipksa trešnja… Strani nazivi engleski – barbados cherry, acerola, francuski – cerisier des antilles, acérolier , njemački – acerola – kirsche, slovenski – acerola, talijanski – acerola…
Acerola se sastoji od željeza, vitamina A, C, B, fosofra, kalcija. Koristi se cvijet i plod koji se bere čitave godine. Acerola kao lijek ima široku primjenu. Danas se smatra da je ona najpoznatiji izvor vitamina C pa se koristi kao nadomjestak vitamina i minerala, jača organizam, služi kao prevencija bolestima, poznat je antioksidans, štiti tijelo od bakterija i virusa, izbacuje toksine iz krvi, jača imunitet u cijelosti. Narodna medicina acerolu preporučuje kao pomoć u liječenju bolesti pluća kao što su bronhitis, astma, upale pluća, infekcije dišnih puteva, kod bolesti krvnih žila kao što su visok pritisak, arteriskleroza, pucanje kapilara, elastičnost, kod bolesti bubrega, bolesti krvi, povišene masnoće, sprečava oksidaciju. Acerola ima jako široku primjenu liječenja pa se tako koristi i kod raznih kožnih oboljenja modrica, posjekotina, rana, ublažava alergijske reakcije, takođe se koristi kod osoba koje imaju dijabetes. Velika količina vitamina C koji sadrži preporučuje se preventivno kod gripa i prehlada i raznih upalnih stanja. Mnogi je koriste kao pomoć u odvikavanju od alkohola i cigareta, Acerola vraća energiju organizmu, liječi organizam poslije stresnih situacija i pomaže osobama poslije dugih i težih liječenja. Acerola je poznat antiskrobut, antihistaminik, antioksidans, antibakterik, detoksikant, remineralizant, stimulans…
Ogrozd
Ogrozd (lat. ribes grossularia) u narodu još poznat kao ogroz, trnoviti ribiz… Strani nazivi engleski – gooseberry, francuski – groseillier sauvage, njemački – stachelbeere, slovenski – kosmulja, talijanski – uva spinella, uva crispa, uva dei frati, uva marina l ‘uva spina…
Ogrozd se sastoji od kalija, vitamina A, C, dijetska vlakna, folati, pantotenska kiselina, tiamin, bakar, piridoksin, kalcij, fosfor, magnezij. Koristi se list, korijen, plod koji se beru u julu i avgustu. Ogrozd kao lijek pomaže u liječenju svih vodenih bolesti, pospješuje izlučivanje mokraće, takođe pomaže kod crijevnih bolesti, katara želuca, grozničavih stanja. U narodnoj medicini sok ogrozda preporučuje se malaksalim osobama, osobama narušenog zdravlja, sveopšte slabosti organizma. Plod ogorzda je pun vitamina, okrepljuje tijelo, gasi žeđ, snabdijeva tijelo mineralima. Poznat je amaro, adstigent, antiskrobut, diuretik, katarik…
Nešpula
Nešpula (lat. eriobotrya japonica) u narodu još poznata kao nespola, japanska mušmula, japanska nešpula… Strani nazivi engleski – japanese loquat, naspli, francuski – néflier du Japon , njemački – kaki, janische mispel, japanische, wollmispel, loquat, slovenski – japonska nešplja, lokvat, talijanski – nespolo del Giappone…
Nešpula se sastoji od natrija, masti, vlakana, vitamina A, mangana. Koristi se sjeme, plod, cvijet, bere se u kasnu jesen i ranu zimu. Nešpula kao lijek pomaže kod osoba koje imaju problema sa nervozom i napetosti. Ona izaziva povraćanje i pomaže kod sekreta na plućima i kod katara pluća, sjeme je posebno dobro kod respiratornih problema i probavnog sustava. U narodnoj medicini nešpula je poznata kao voćka koja tjera žeđ. Od nje se prave marmelade, sokovi, kolači, likeri. Čaj od nešpule pomaže u liječenju kašlja, bronhitisa, prehlade, gripe. Nešpula je poznat analgetik, antibakterik, antitusik, ekspektorant, sedativ…
Mango
Mango (lat. mangifera indica) u narodu još poznat kao mangovac… Strani nazivi engleski – mango, francuski – manguier, mangue, njemački – mango, slovenski – mangovec, talijanski – mango…
Mango se sastoji od šećera, masnih ulja, eterčnih ulja, smole, mangiferina, limunove i galne kiseline, ocimina, minicina, vitamina C, A. Koristi se sjeme, plod, list, cvijet, stablo, bere se čitave godine. Mango kao lijek ima raznovrsnu primjenu, njegovo sjeme pomaže kod hemoroida, crijevnih parazita, listovi kod liječenje astme, kašlja, ispiranje grla, herpesa, cvijet kod katara mjehura, gonoreje, dizenterije, upale mokraćnih kanala, plod djeluje kao laksativ i diuretik, kora za sve proljeve, stablo u liječenju sifilisa. Mango je jedan od rijetkih biljaka čiji se dijelovi svi koriste. Narodna medicina preporučuje upotrebu manga u svakodnevnoj ishrani zbog njegovih nutritivnih vrijednosti, od njega se prave kolači, džemov, koristi se i kao začin. Mango je poznat antiasmatik, antihelmatik, antioksidans, antiseptik, diuretik, emetik, kadiotonik, laksativ, stomahik, tonikum…
Kokosov orah
Kokosov orah (lat. cocos nucifera) u narodu još poznat kao kokos… Strani nazivi engleski – coconut, francuski – coco, noix de coco, njemački – kokos, kokosnuss, slovenski – kokos, kokosova palma, talijanski – cocco…
Kokosov orah se sastoji od kalijuma, natrija, gvožđa, fosfora, selena, cinka, magnezija. Koristi se plod koji se bere čitave godine. Kokosov orah kao lijek koristi se u liječenju poremećaja rada cjelokupnog metabolizma, želučanocrijevnih oboljenja kao što je poremećaj probave, čira, hemoroida, bolesti prostate, bubrega, mjehura. Takođe se koristi kod raznih kožnih oboljenja kao što su osipi, rane, modrice, ekcemi, psorijaza, dermatitis… Pokazao se dobar u liječenju raznih respiratornih oboljenja astme, bronhitisa, kašlja… Narodna medicina kokosov orah preporučuje kod raznih ženskih oboljenja. Kokosov orah preporučuje se i kao pomoć u liječenu bakterijskih bolesti, virusnih i zaraznih bolesti kao i kod prevencije karcinoma te redukcije holesterola. U kulinarstvu je neizostvana delicija kao i u arometerapiskoj industriji. Kokosov orah je poznat astrigent, sntiseptik, afrodizijak, antihlmatik, aperitiv, aromatik, diuretik, purgativ, stipik, stomahik…
Papaja
Papaja (lat. carica papaya) u narodu još poznata kao papaja, papaia… Strani nazivi engleski – papaw, francuski – papayer, njemački – melonenbaum, papaya, slovenski – papaja, talijanski – papaia…
Papaja se sastoji od vitamina A, B, C, E, K, minerala, kalcijuma, kalijuma, gvožđa, cinka, magnezija, likopena, mangana. Koristi se plod, korijen i list koji se beru čitave godine. Papaja kao lijek pomaže kod niza kožnih bolesti, psorijaze, kožnih nečistoća. U narodnoj medicini papaja čisti organizam u cijelosti, i sprečava razna stomačna oboljenja, pomaže kod crijevnih nametnika i zatvora kao i kod detoksikacije probavnog sustava. Pokazala se kao dobra kao pomoć u liječenju beri – beri bolesti. Papaja je prirodno sredstvo za opuštanje mišića a medicinia je preporučuje osobama koje boluju od kandide, streptokoka, ešerihije… Poznat je antihelmetik, antikacirogenik, antimikrobik, antioksidans, detoksikant, laksativ, metabolik, sedativ, stomahik…
Kikiriki
Kikiriki (lat. arachis hypogaea) u narodu još poznat kao orašac, zemljin orašac… Strani nazivi engleski – peanut, francuski – pistache en terre, cacahuète, njemački – erdnuss, slovenski – arašid, kikiriki, talijanski – arachina, l´arachide…
Kikiriki se sastoji od vitamina E, K, vlakna, bjelančevina, željeza, minerala, kalija,cinka, magnezija, fosfora, bakra, tokofarola, folata. Koristi se plod koji se bere u septembru. Kikiriki kao lijek pomaže u liječenju stomačnih tegoba, bolesti želuca, visoke želučane kiseline, raznih upalnih stanja, otežanog pražnjenja crijeva, bolest bubrega. U narodnoj medicini kikiriki se pokazao kao dobar u liječenju raznih krvnih oboljenja, bolesti krvnih žila, kod raznih krvarenja, hemofilije. Mnoge žene ga koriste jer pospješuje lučenje mlijeka u doilja kao i kod bržeg zarastanja sluznice maternice. Poznato je da kikiriki pospješuje rad moždanih stanica pa se koristi i kod mentalne zaostalosti kao i u prevenciji moždanog udara i karcinom. Poznata je slastica u vidu maslaca od kikirikija, takođe se od njega pravi kruh, kolači , keksi, ulje… Kikiriki je poznat afrodizijak, antioksidans, emolient, karditonikum, laksativ, pektoral…